Czym coaching jest i czym nie jest? Czy każda usługa związana z rozwojem zawodowym jest coachingiem? Dla kogo, po co i w jakich sytuacjach coaching jest potrzebny?
Na te inne pytania pojawiające się wokół coachingu znajdą Państwo odpowiedź w wydanej w tym roku książce Wyd. ONE Press Piotra Pilipczuka pt. „Współczesna mitologia coachingu. 70 konkretnych odpowiedzi na 70 zasadniczych pytań.
Czym coaching jest i czym nie jest? Czy każda usługa związana z rozwojem zawodowym jest coachingiem? Dla kogo, po co i w jakich sytuacjach coaching jest potrzebny?
Na te inne pytania pojawiające się wokół coachingu znajdą Państwo odpowiedź w wydanej w tym roku książce Wyd. ONE Press Piotra Pilipczuka pt. „Współczesna mitologia coachingu. 70 konkretnych odpowiedzi na 70 zasadniczych pytań.”

Książka jest ciekawym przewodnikiem dla Klientów lub potencjalnych Klientów coachingu jak również zawiera wiele inspiracji dla coachów. Autor – certyfikowany coach i trener coachingu International Coaching Community, współpracownik Josepha O’Connora I Andrei Lages- O’Connor- jest propagatorem podejścia holistycznego w coachingu i prezentuje coś w rodzaju definicji, sensu coachingu.

Książka zaczyna się od 70 obiegowych twierdzeń na temat dziedziny, które autor nazywa mitami, przekłamaniami, i które cierpliwie weryfikuje. Piotr Pilipczuk wyjaśnia na przykład takie mity jak:
– Coaching może robić każdy
– Coaching jest dla każdego
– Coaching to taka psychoterapia tyle, że w ramach firmy
– Profesjonalny coach poradzi sobie z każdym
– ( Coachowi )wystarczy intuicja
– ( Coachowi) wystarczą narzędzia
– Coach musi chwalić swojego klienta
– Klienci są słabi i nieporadni, dlatego potrzebują coacha.

Książka nie opiera się wyłącznie na ukazaniu tego, czym Coaching nie jest. Autor  dokładnie opisuje również to, czym Coaching jest, czego możemy się spodziewać w coachingu jako procesie będąc klientami jak również czego powinniśmy się nauczyć ( również o sobie)  będąc coachami. Autor w bardzo specyficzny dla siebie sposób, ( momentami pełen ironii i poczucia humoru ale także pokory) pisze o cechach charakterystycznych coachingu jako dyscypliny, a także przedstawia kodeks etyczny coacha.

A oto kwintesencja:
(.) „W coachingu chodzi o to, by wzbudzić uśpioną zdolność – myślenie. Każdy człowiek zaczyna myśleć, zaczyna sam docierać do swojej świadomości. Zaczyna być samoświadomy (.) sam dziejący się proces dokonuje w człowieku zmiany. Nikt z zewnątrz tego nie robi. Nie ma takiej możliwości by coach przyszedł i uleczył, oświecił lub coś komuś uświadomił. (.) Potrzebny jest (jednak) impuls, by świadomość mogła wyłonić się z głębin. (.) aby to przyspieszyć pomocne są pytania z zewnątrz, pomocne są doświadczenia. Trudno samemu sobie zadać zaskakujące pytanie, czasem trudno też  jest zobaczyć siebie z dystansu i zaproponować sobie jakieś celowe doświadczenie. Pytania i doświadczenia pomagają się przebudzić, pomagają uruchomić proces myślenia, pomagają wyrwać się z iluzji, w której się tkwi. (.) Kiedy wyłania się świadomość kończy się nieskończona podróż w labiryncie. Labirynt znika. Unosisz się ponad labirynt.”( .)
(por. P.Pilipczuk, „Współczesna mitologia coachingu”, Warszawa 2012, s.215)
I po to właśnie jest Coaching, żeby szybciej otworzyć oczy ze snu. Serdecznie zachęcam do przeczytania książki Piotra.

Karolina Ślifirska
KM Studio – szkolenia