„Wypalenie zawodowe – jak sobie z nim radzić”

Problem wypalenia zawodowego jest w ostatnich latach tak powszechny, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zatwierdziła tę przypadłość jako oficjalną diagnozę medyczną i podjęła decyzję o wpisaniu go do Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych (ICD-11). Stało się to w czerwcu 2019 roku. Od tamtej pory wypalenie zawodowe przestano uważać za ‘fanaberię’ i ‘miganie się od pracy’.

Jednakże zjawisko wypalenia zawodowego jest w Polsce tematem nadal pomijanym oraz wstydliwym zarówno dla pracownika jak i pracodawcy. Niepokojący jest fakt, że pojawia się ono coraz częściej w wypowiedziach młodych ludzi, między 30 a 40 rokiem życia i dotyka coraz więcej osób. Z powodu tego, iż temat ten nie jest oficjalnie poruszany, towarzyszą mu: strach przed utratą pracy, lęk przed opinią bliskich i znajomych oraz niewiedza dotycząca szukania pomocy w tym zakresie.

Moim zadaniem i osobistym celem jest szerzenie wiedzy dotyczącej problemu wypalenia zawodowego, który jest zjawiskiem coraz częstszym, poważnym i nie należy go ignorować.

Dobrą wiadomością jest fakt, że można sobie z nim skutecznie poradzić zaczynając od pomocy samemu sobie, a gdy to nie skutkuje, szukając pomocy specjalistycznej.

Zapraszam na wspólną podróż bez trzymanki, w której nie tylko odkryjesz nowe cele i sens działania, ale również na nowo wyzwolisz w sobie chęć zdobywania dalszych wyzwań zawodowych.

Serdeczności.

Magdalena Szynkielewska