Czym jest trening interpersonalny?

Trening interpersonalny jest to intensywna forma pracy grupowej, w której przez 4 dni (dzień po dniu) Uczestnicy doświadczają siebie w relacjach z innymi ludźmi.

Interpersonalny a intrapersonalny

O ile określenie “persona” i “personalny” możemy uznać za zasadniczo powszechnie używane w mowie polskiej, prefiksy “inter” i “intra” potrafią wprowadzać w skonsternowanie.

Choć odgrywają nielichą rolę w języku angielskim, w naszym kraju nie są wcale tak popularne. Przedrostek intra – wywodzący się z łaciny – określa coś w środku. Zaś bardziej znany (choćby w słowie Internet) prefiks inter posiada swoje korzenie jeszcze w starofrancuskim – entre – i oznacza “pomiędzy”.

Choć na pozór wiedza z dziedziny lingwistyki ma się nijak do zagadnień społecznych, poznanie tych dwóch prefiksów zasadniczo ułatwia nam zrozumienie, że relacje interpersonalne to nic innego jak stosunki międzyludzkie

Co wchodzi w skład umiejętności interpersonalnych?

Umiejętności interpersonalne to tak zwane umiejętności miękkie. Inaczej niż kompetencje twarde (wiedza specjalistyczna i branżowa, znajomość języków obcych etc.) dotyczą wszystkiego, co ma związek z komunikacją wzajemną i są to między innymi:

Wielu z tych umiejętności nie da się nauczyć na pamięć i postępować zawsze według wcześniej przygotowanego schematu. Trzeba je zrozumieć i poczuć, żeby wiedzieć jak reagować w zależności od sytuacji. Czasem wymagają one od nas miłości, zaufania i oddania kontroli, a w innych momentach postępowania zgodnie z faktami i z pełną dyscypliną. Nie jesteśmy w stanie “zapamiętać” odporności na stres, ale możemy ją wytrenować.

Jak wygląda trening interpersonalny w Pracowni Psychologicznej KM Studio?

Trening interpersonalny i jego przebieg zależy od Uczestników spotkania i tego co się dzieje „tu i teraz”. Polega na tym, że trenerzy są obserwatorami reakcji zachodzących w procesie grupowym i reagują w swoich interwencjach. Nie pracują w oparciu o żaden scenariusz zajęć ani zestaw zagadnień, jedynie dbają o ramy spotkania, czyli to, na co umawiają się z Uczestnikami na początku w tzw. kontrakcie. W zależności od momentu w procesie grupowym pracują także „ciszą” (pozwalając wybrzmieć odczuciom, emocjom i spostrzeżeniom) oraz proponują grupie różne rodzaje aktywności, które wydobywają i uaktywniają w uczestnikach reakcje adekwatne do tego, co pojawia się w „energii grupy” w danym momencie.

Trenerzy mają za zadanie dbać o zasady komunikacji między uczestnikami, uważnie obserwować, słuchać, podsumowywać, klaryfikować to, co się dzieje, dawać feedback Uczestnikom. Całość tych działań służy temu, aby grupa przeszła przez trzy etapy procesu:

  • orientacja, 
  • konflikt/bunt, 
  • spójność i współpraca.

Dla kogo jest trening interpersonalny?

Trening interpersonalny jest bardzo rozwijającym doświadczeniem. Może być świetnym krokiem dla osób pracującymi z ludźmi w obszarze biznesu, medycyny, pomocy psychologicznej, edukacji, wychowania. Może też być dobrym pomysłem dla każdego, kto ma ochotę przyjrzeć się swoim relacjom z ludźmi, w bezpiecznym środowisku zbadać o lepsze niż dotychczasowe sposoby na komunikację, współpracę, rozwiązywanie konfliktów, itd.

Trening interpersonalny jest formą pracy dla osób zdrowych, ma charakter edukacyjny i rozwojowy, a nie psychoterapeutyczny. Każdy uczestnik odbywa rozmowę z prowadzącym na temat celów, potrzeb i gotowości do udziału w zajęciach.

Co daje trening interpersonalny?

  • uczy trafnie nazywać i rozpoznawać emocje, potrzeby, zamiary, myśli
  • pomaga zrozumieć własne mechanizmy funkcjonowania wśród ludzi
  • umożliwia otrzymanie rzetelnej informacji na temat tego, jak postrzegają nas inni
  • pozwala przygotować się do różnych ważnych/trudnych rozmów
  • daje możliwość pracy indywidualnej nad własnymi obszarami do rozwoju na forum grupy
  • uczy lepszego rozumienia siebie
  • skuteczniejszego „czytania” innych